Kosiniak Jakub
- urodzony 28 maja 1961 roku w Krakowie. Absolwent krakowskiej PWST. Od 1985 nagrywa dla regionalnego oddziału TVP3, Radia Kraków oraz - od początku jego powstania - TVN Południe. Ma na koncie kilkadziesiąt audiobooków.
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzony 28 maja 1961 roku w Krakowie. Absolwent krakowskiej PWST. Od 1985 nagrywa dla regionalnego oddziału TVP3, Radia Kraków oraz - od początku jego powstania - TVN Południe. Ma na koncie kilkadziesiąt audiobooków.
Jakub Kosiniak jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1983). Od 1985 nagrywa dla krakowskiego oddziału TVP, szczególnie do filmów dokumentalnych. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Radiem Kraków. Zagrał kilkadziesiąt ról w Teatrze Polskiego Radia oraz zrealizował liczne nagrania prozy i poezji.
W 1989 lektor i prezenter Studia Wyborczego "Solidarność" w TVP Kraków. W latach 1995-2001 głos Radia Kraków. Nagrywa komentarze do filmów dokumentalnych, promocyjnych i reklamowych. Pracuje także dla TVN; można go usłyszeć między innymi w filmach dokumentalnych "Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń", "Strajk 88. Ostateczna rozgrywka" czy "Oświęcim kontra Auschwitz". W roku 2006 rozpoczął współpracę z firmą Audiotour.pl. Jej efektem było nagranie ponad 250 audioprzewodników po rozmaitych miejscach w Polsce i nie tylko; jego głos oprowadza również po Paryżu.
Dotychczas nagrał solowo lub był współwykonawcą ponad 30 audioksiążek (m. in. "Matka Teresa mi powiedziała", "Cuda ojca Pio", "Perełki św. Ignacego z Loyoli"), w tym dwóch płyt muzycznych według własnego pomysłu: "Kohelet" (Księga Eklezjastesa) i "Psalmy Dawidowe" (Księga Psalmów) z muzyką Mateusza Jarosza.
Na koncie ma również kilka ról aktorskich w spektaklach telewizyjnych, fabularyzowanych filmach dokumentalnych i filmach fabularnych. Można go było zobaczyć m. in w "Dziejach kultury polskiej", "Grach ulicznych" czy "Pileckim".
Jest zapraszany do czytania utworów literackich na wszelkiego rodzaju spotkaniach autorskich. Czytał publicznie m. in. "Szymborską" dla W. Szymborskiej, "Mrożka" dla S. Mrożka, "Bonieckiego" dla ks. A. Bonieckiego. Jako prezenter i lektor współpracuje od lat z orkiestrą Sinfonietta Cracovia oraz z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
(źródło: materiały własne)
Brak komentarzy