Sprzęt dla letorów
SPRZĘT DLA LEKTORÓW

Co nowego na rynku? Na czym warto zawiesić ucho? Kto i za co dostał kolejną nagrodę? To jest TECHNEWS! Sprzęt dla lektorów? W dziale TESTY znajdziesz efekty naszych praktycznych doświadczeń na mikrofonach i przedwzmacniaczach. A na deser świeżutkie promocje. Trzymaj rękę na pulsie.

Jak doszło tego, że w tym samym samochodzie co ja, jedzie ze mną głos, który moją wyczekiwaną podróż zamienia w niechciany i nieprzyjemny sposób spędzania czasu? - zastanawia się psychoterapeuta Paweł Walczak w mediach społecznościowych.

Po półgodzinnej przejażdżce z głosem, który określił jako nieprzyjemny, bezczelny i lekceważący, postanowił go zbadać pod kątem zaburzeń osobowości. A przewrotność pomysłu polegała na tym, by zadanie wykonał ChatGPT. Poprosił AI o użycie klasyfikacji ICD11 i DSM5 stosowanych do diagnozowania zaburzeń osobowości.  

- Oczywiście wszystko w metaforycznym znaczeniu, ponieważ wiadomo, że za tym głosem nie stoi żywy człowiek z osobowością. No ale gdyby stał, to czego wyrazem byłby ten głos? - wyjaśnia psychoterapeuta w swoim poście.

 

Rys psychopatyczny

- Nie wiem, czy zaskoczy Was fakt, że Chat GPT rozpoznał w nim wyraźny rys antyspołeczny (czyli psychopatyczny). Jako wyróżniki AI podaje cechy nowego głosu Google Maps: obojętność, ograniczona ekspresja emocjonalna, płaskie, surowe brzmienie głosu. A także brak empatii, ignorowanie preferencji użytkowników oraz brzmienie wskazujące na dystans do tworzenia jakichkolwiek relacji - relacjonuje Paweł Walczak.

- AI wyraziła się, że nowemu głosowi można przypisać cechy osobowości antyspołecznej. Oczywiście zawiera się w niej również rys psychopatyczny, ale nie każdy rodzaj osobowości antyspołecznej to psychopatia - trzeba to zauważyć - doprecyzowuje w komentarzu na naszej stronie.

Za wcześnie na ten głos

Autor postu podziela opinie wielu użytkowników nawigacji. - Wolałbym usłyszeć znów poprzedni głos lektora Jarosława Juszkiewicza. Przynajmniej do czasu, aż AI nie stanie się lepsze w empatyzowaniu od człowieka, czyli pewnie niedługo. To naprawdę ważne z kim jeździmy samochodem - podsumowuje.

Przypomnijmy, że już raz Google Maps zakończyło współpracę z Jarosławem Juszkiewiczem. Od maja 2020 roku opracowania polskiej wersji językowej systemu nawigacji miały już powstawać przy użyciu AI, jednak zdecydowany protest użytkowników i szum medialny sprawił, że przywrócono ludzki głos.

Tymczasem 23 października 2024 nastąpiło ponowne pożegnanie ludzkiego głosu Google Maps.

 

Oprac. PolscyLektorzy

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama