- Program poprowadzą trzy postaci wykreowane przez AI. Pojawią się w nim m.in. „autorskie” programy muzyczne, wywiady oraz informacje i tematy adresowane do młodego odbiorcy przygotowywane przy użyciu AI. Nowa odsłona kanału OFF Radio Kraków to eksperyment badawczo-medialny, próbujący zdiagnozować i odpowiedzieć na pytanie, jakie skutki może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji dla kultury, mediów, dziennikarstwa, społeczeństwa - zapowiada artykuł na portalu stacji.
- Kreowany przez AI program ma być adresowany do osób z tzw. pokolenia Z, odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania, poruszać kluczowe dla nich tematy, analizować jak AI może wpływać na to, co myślą, jak konsumują informacje.
[...] Zadbamy o to, aby słuchacze - równocześnie ze startem nowej odsłony OFFa - otrzymali od nas potężną dawkę wiedzy dotyczącej tej technologii, postrzeganej przez wielu naukowców jako zagrożenie. Główną antenę i antenę Radia Kraków Kultura zdominuje „Temat tygodnia” realizowany pod hasłem: „Sztuczna inteligencja: co nam daje, co zabiera?” - wyjaśnia redaktor naczelny Marcin Pulit.
- W żadnym miejscu nie wspomina, że kilkanaście osób chwilę wcześniej straciło pracę - stwierdza w "Apelu środowiska kultury i mediów w sprawie sytuacji w OFF Radiu Kraków i zastąpienia pracowników sztuczną inteligencją" dziennikarz i krytyk filmowy Mateusz Demski.
Radiowcy apelują o powstrzymanie "eksperymentu"
W petycji czytamy m.in.: "Od 22 października na antenie usłyszymy głosy trojga nowych prowadzących. 20-letniej Emilii „Emi” Nowa, studentki dziennikarstwa, ekspertki od popkultury; 22-letniego Jakuba „Kuby” Zielińskiego, specjalisty od technologii i muzyki oraz 23-letniego, zaangażowanego społecznie Alexa – poruszającego tematy związane z tożsamością i kulturą queer.
Żadna z tych osób nie istnieje. Wszystkie zostały wygenerowane przez AI.
Sztuczne twory mają mówić o kulturze i sztuce, sprawach społecznych, prawach obywatelskich i potrzebach osób queerowych. Będą opowiadać o kwestiach z zakresu szeroko rozumianej humanistyki – wymagających szczególnej czułości i wrażliwości.
[...] Zaskakuje nas fakt, że pomysł ten narodził się (i został wcielony w życie) w mediach publicznych – miejscu, które w sposób szczególny powinno wyznaczać standardy oraz stać na straży wiarygodności, rzetelności i autentyczności. Media publiczne, według statutu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powinny zapewniać pluralizm, bezstronność, wyważenie i niezależność przekazu oraz wysoką jakość i integralność – wiarygodność treści.
[...] Twierdzimy, że „eksperyment” ten godzi nie tylko w dziennikarki i dziennikarzy OFF-a, ale w całe nasze środowisko. Sprawa OFF Radia Kraków to ważne memento dla całej branży. [...] To zarazem brama do świata pozorów i manipulacji."
Jak reagują "konsumenci informacji"?
Komentarze większości słuchaczy są krytyczne. - To teraz zwolnienia, zabijanie dziennikarstwa i promocja kradzieży intelektualnej (bo tym jest de facto całe generatywne AI) nazywa się eksperymentem medialno-badawczym? - pyta Gaweł Pzyl. - Czy wypowiedzi rozmówców, z którymi AI będzie przeprowadzać wywiady, też wygeneruje AI? - ironizuje Lotta. - Wywaliliście ze stacji ludzi, żeby zastąpić ich jakimś nieludzkim tworem. Jest to absolutny skandal, a najbardziej oburzające jest to, że robi to podmiot publiczny, który szczególnie powinien dbać o standardy etyki dziennikarskiej - stwierdza Ada Wysocka.
Nic się nie stało
- Żaden pracownik OFF Radia Kraków nie został zwolniony - zapewnia w poście opublikowanym niedawno w mediach społecznościowych Radio Kraków.
"Odnosząc się do komentarzy publikowanych po uruchomieniu OFF Radia Kraków w nowej formule [...] informuję, że żaden pracownik OFF Radia Kraków nie został zwolniony. Od rozpoczęcia emisji w 2015 roku OFF Radio Kraków było głównie stacją muzyczną programowaną w sposób zautomatyzowany, uzupełnianą o dwugodzinne pasmo prowadzone na żywo i autorskie programy muzyczne. Programy te, po jednym w tygodniu, prowadzili głównie zewnętrzni współpracownicy i to z nimi (z końcem sierpnia 2024) rozwiązane zostały umowy o współpracę" - rozwija wyjaśnienie redaktor Marcin Pulit.
OFF Radia Kraków można słuchać w Internecie: https://off.radiokrakow.pl/ oraz w systemie DAB+ na multipleksie Polskiego Radia Krakowa (RTCN Kraków Chorągwica), Tarnowa (RTON Góra św. Marcina), Szczawnicy (RTON Przehyba), Zakopanego (RTON Gubałówka) oraz Rabki (RTON Luboń Wielki) na częstotliwości 218.64 MHz - informuje portal RadioKraków.pl.
Oprac. PolscyLektorzy
Brak komentarzy