Audiobooki VS książki papierowe
Zapewne nikogo z obecnych na sali nie trzeba przekonywać do audiobooków. Warto jednak odnotować ciekawostkę, czyli listę audiobookowych przewag nad książkami papierowymi ułożoną przez Ankę Targosz na blogu Woblink.
Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!
Zapewne nikogo z obecnych na sali nie trzeba przekonywać do audiobooków. Warto jednak odnotować ciekawostkę, czyli listę audiobookowych przewag nad książkami papierowymi ułożoną przez Ankę Targosz na blogu Woblink.
Tytuł: 10 powodów, by wybrać audiobooka zamiast książki papierowej
Autor: Anka Targosz / Woblink.com
Źródło: https://woblink.com/blog/10-powodow-by-wybrac-audiobooka-zamiast-ksiazki...
Data publikacji: 16.09.2022
Dlaczego audiobooki są lepsze niż książki papierowe?
Na początku chcemy zaznaczyć, że spodziewamy się komentarzy, w których obrońcy książek papierowych będą oskarżać nas o herezję. Jednak najważniejsze jest dla nas to, by podejść do tego tekstu z otwartą perspektywą i chęcią poznania czegoś nowego. Nie będziemy próbować nikogo przekonywać, by porzucił książki papierowe na rzecz wszystkich form cyfrowych – w końcu nic nie zastąpi zapachu nowej książki! Książki elektroniczne oraz audiobooki dają ogromne możliwości osobom, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą sięgać po tradycyjną literaturę.
/.../ Po pierwsze – Superprodukcje
Każdego dnia pojawia się więcej tytułów dostępnych w formie audiobooka. To sprawia, że rośnie konkurencja związana nie tylko z doborem tytułów, ale również związana ze starannością realizacji nagrania oraz z jego jakością. Największą popularnością cieszą się obecnie tzw. superprodukcje. Jest to sposób nagrania audiobooka z dodatkiem efektów dźwiękowych, grą aktorską, odgłosami tła (np. tętentem koni, świergotem ptaków) oraz muzyką. Do stworzenia superprodukcji głosu udzielają nie tylko lektorzy, ale również znani aktorzy i aktorki lub celebryci. Lepsza oprawa dźwiękowa i jakość nagrania ma sprawić, by słuchacz lepiej wczuł się w atmosferę przedstawioną w opowieści. Podział na role pozwala również na odróżnianie bohaterów książki.
Po drugie – Ułatwienie dla osób niewidomych i słabowidzących
Dane GUS wskazują na to, że w Polsce jest ok. 1,8 mln osób z dysfunkcją wzroku, w tym ok. 100 tys. to osoby całkowicie niewidome. Większość z nich nie posiada dostępu do zbyt wielu tytułów – liczba tych drukowanych alfabetem Braille’a lub dużym, przejrzystym i dostosowanym do tego krojem czcionki jest bardzo niewielka. W tym miejscu audiobooki jawią się jako rozwiązanie idealne. To właśnie one dają możliwość poznawania wszystkich książek, które nas interesują – począwszy od klasyki literatury, a skończywszy na nowościach. Wydawnictwa w znacznym stopniu decydują się na drukowanie książek oraz jednoczesną produkcję audiobooka. Z reguły taka premiera pojawia się w dniu wydania książki papierowej lub kilka dni później, co jest znacznym ułatwieniem dla osób z dysfunkcjami wzroku.
Po trzecie – Idealny kompan codziennych czynności
W idealnym świecie każdy książkoholik zawsze miałby czas, by w spokoju oddać się wymarzonej lekturze. Niestety w prawdziwym życiu nie zawsze tak jest. Nawet jeśli znajdziemy chwilę, często rozpraszające warunki wokół nie pozwalają na to, by dostatecznie skupić się na czytaniu. Dzięki audiobookom książek możemy słuchać także podczas innych czynności! Jest to świetne rozwiązanie, jeśli wybieramy książkę, która nie wymaga wielkiej koncentracji na szczegółach. Dlatego podczas gotowania, sprzątania, spaceru, kąpieli bądź jedzenia świetnym towarzyszem będzie ulubiona książka czytana przez ulubionego lektora lub lektorkę.
/.../ Po czwarte – Słuchanie podczas aktywności fizycznej
Siłownia, bieganie lub każda inna aktywność fizyczna to idealny czas na nadrobienie czytelniczych zaległości w formie audiobooka! Szczególnie jeśli są to ćwiczenia, które nie wymagają od nas wielkiej koncentracji. Aby urozmaicić swoją aktywność fizyczną, zamiast słuchać muzyki, możemy spróbować puścić sobie audiobooka. Przyjmując, że w ciągu tygodnia poświęcamy chociaż godzinę na jakiekolwiek ćwiczenia, to słuchanie audiobooków pozwala nam na pochłonięcie nawet kilkunastu książek rocznie!
Jesteście ciekawi kolejnych powodów umieszczonych na liście? Sięgnijcie po cały artykuł na Woblink.com.
Brak komentarzy