Julita "Julka" Lachowska pochodzi z Miastka w województwie pomorskim. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Słupsku (1993). Od 2003 roku jest związana z Koszalinem.
Jak wspomina, po raz pierwszy przed mikrofonem postawiła ją mama, polonistka i zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień w konkursach recytatorskich. Pamięta siebie w wieku siedmiu lat, recytującą na scenie wiersz M. Kownackiej „Wróbelek Elemelek”.
Zawodową przygodę z czytaniem rozpoczęła w 1994 roku od pracy w Radiu Północ. W tej popularnej, lokalnej rozgłośni zdobywała pierwsze szlify u boku jednego z założycieli radia, Waldemara Sierańskiego (współtwórcy kabaretu Koń Polski) oraz Piotra Kryszana. Czytała na żywo komunikaty, reklamy i wiersze w programach dla dzieci, szybko przekonując się, że to właśnie jest jej żywioł. Okres radiowy wspomina bardzo miło, choć żałuje, że nie spróbowała swoich sił jako reporterka.
W 2004 roku zgłasza się na przesłuchania do internetowego banku głosów Mikrofonika. Od tej pory jej głos znają klienci z całego kraju. Na swoim koncie ma reklamy radiowe i telewizyjne dla mediów lokalnych i ogólnokrajowych. Lata doświadczenia i tysiące nagrań pozwalają jej na wyjątkową elastyczność. Często usłyszeć ją można w filmach instruktażowych, promocyjnych i szkoleniowych. Pracowała dla takich firm i marek jak: Bronchopect, Gold Omega 3, Happy, Haberman Canpol, Gold Luteina, Forsen, Regina czy Bella. Jednym z jej sukcesów jest rozpoczęta w 2014 roku współpraca przy nagrywaniu komunikatów informacyjnych dla PKP Intercity. Jej głos został doskonale przyjęty przez pasażerów polskich pociągów Pendolino.
Tembr Julity Lachowskiej jest odbierany jako ciepły i przekonujący. M.in. stąd jej powodzenie w reklamach farmaceutyków, produktów dla dzieci oraz szkoleń i przewodników. W 2006 roku Bartosz Konopka zauważył ją i zaproponował epizod w filmie dokumentalnym "Film z zasadami". Tym razem była to rola niema... Chętnie czyta w filmach przyrodniczych i dokumentalnych (m.in. „Kamerun” dla Muzeum Etnograficznego w Warszawie).
W pracy lektora - jej zdaniem - najważniejsza jest współpraca z realizatorem. Sprawy techniczne to dla niej rzecz zdecydowanie drugorzędna. Do każdego projektu podchodzi bardzo poważnie.
Jest mocno związana z regionalnym światem kultury i edukacji. Prowadziła szereg imprez i spotkań dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Koszalińskiej, Urzędu Miejskiego w Koszalinie, Starostwa Powiatowego, Centrum Kultury 105 w Koszalinie czy Teatru Variete Muza. Przez wiele lat uczestniczyła w organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest docenianym wychowawcą i pedagogiem. W plebiscycie na Nauczyciela Roku uplasowała się na szóstym miejscu w kraju. Zajęła piąte miejsce w województwie zachodniopomorskim w rankingu "Wychowawca roku 2012" przeprowadzonym przez Głos Koszaliński. Współtworzyła program „Szkoła bez przemocy” realizowany pod patronatem prezydenta RP B.Komorowskiego.
Próbuje być wieczną optymistką, która robi zawsze to, co sprawia jej przyjemność i satysfakcję. Czyli - czyta, najchętniej przed mikrofonem w Mikrofonice.
(źródło: materiały własne)
Jak dla mnie to już rewelacja choć do filmu przyrodniczego wolał bym jednak niepowtarzalną P. Czubównę nie mniej jednak głos już rozpoznawalny i miły !!!
Julita jest jedną z najlepszych lektorek w Polsce.Głos o przepięknej wyrównanej barwie,perfekcyjnej dykcji.Tylko dlaczego tak rzadko możemy jej ostatnio posłuchać ? Powinna występować jako przykład dla młodych adeptów sztuki lektorskiej.