Popczyński Marcin
- urodzony 27 września 1974 roku. Aktor, lektor. Ukończył Wydział Aktorski PWST w Krakowie - Filia we Wrocławiu (1999). Poza rolami w wielu serialach telewizyjnych cieszy się popularnością na rynku audiobooków.
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzony 27 września 1974 roku. Aktor, lektor. Ukończył Wydział Aktorski PWST w Krakowie - Filia we Wrocławiu (1999). Poza rolami w wielu serialach telewizyjnych cieszy się popularnością na rynku audiobooków.
Marcin Popczyński zadebiutował na scenie 26 października 1998 roku w spektaklu "Żywot Józefa" Mikołaja Reja, wcielając się w rolę Pluta i Poryfara. Następnie współpracował z tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego i Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Udziela się w Stowarzyszeniu Teatr Mumerus, które poszukuje nowych przestrzeni społecznych dla istnienia teatru.
Telewidzom znany jest z ról w wielu serialach telewizyjnych, m.in. „M jak Miłość”, „Klan”, „Plebania”, "Na Wspólnej".
Lektorsko współpracuje m.in. z internetowym bankiem głosów Mikrofonika. Był głosem Sony. Dzięki świetnemu przygotowaniu do zadań aktorskich ma na koncie wiele spotów reklamowych i scenek.
W dubbingu i słuchowiskach udziela się sporadycznie, natomiast regularnie nagrywa audiobooki. W lutym 2025 roku laureatem Bestsellerów Empiku 2024 została produkcja audio, w której czytał ("Żółć", Małgorzata Oliwia Sobczak, czyta Marcin Popczyński, Wydawnictwo W.A.B.).
Dodajmy, że już w Bestsellerach Empiku 2019 - pierwszym roku, za który przyznawano nagrody w tej kategorii - został doceniony (w duecie z Ewą Abart) za nagranie "Pacjentki" Alexa Michaelidesa.
W 2023 roku wydał oraz przeczytał własną książkę. Wniebowzięcie to "opisana z poczuciem humoru historia, wartko tocząca się w Moskwie lat osiemdziesiątych XX wieku. Wymyka się jednoznacznemu przydziałowi gatunkowemu. Pod płaszczem political fiction jest to także opowieść o ludzkich charakterach i namiętnościach" (Storytel.com).
(źródło: kultura.onet.pl, filmpolski.pl, lubimyczytac.pl, polski-dubbing.fandom.com, storytel.com, materiały własne)
Brak komentarzy