Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Krzysztof Świętochowski w 1965 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Już dużo wcześniej - bo w 1957 - został lektorem Polskiego Radia. W tym okresie występował w studenckim kabarecie Stodoła. W latach 1960-1971 związany był z STS-em (Studenckim Teatrem Satyryków). Następnie podjął pracę w teatrze "Rozmaitości" (1972-81). Wystąpił w obsadzie aktorskiej kilkudziesięciu filmów - przeważnie komedii - tworząc charakterystyczne postacie.

Działalność sceniczną oraz filmową łączył z wieloletnią pracą spikera i lektora radiowego. Czytał również reportaże dla telewizji i materiały Polskiej Kroniki Filmowej. Był jednym z lektorów najdłużej współpracujących z WFDiF; czytał dla Polskiej Kroniki Filmowej w latach 1966-1981.

Interpretował teksty poetyckie, brał udział w nagraniach audycji radiowych (jak np. "Finezje literackie" - cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim). M.in. w audycji "Tu Polskie Radio Warszawa - 31 sierpnia 1939" z 31 sierpnia 1979 roku czytał komunikat o zabiegach dyplomatycznych Wlk. Brytanii wobec Niemiec.

- Mnie jest strasznie przykro, że on naprawdę nie wierzył w siebie – mówiła Małgorzata Kownacka, redaktor związana z Polskim Radiem. - On tęsknił do filmu. Czuł się cały czas niespełnionym aktorem. A przecież on był królem mikrofonu i w ogóle tego nie cenił. Pamiętam taką sytuację, że zagrał ciecia w "07 zgłoś się" i później wielokrotnie odstawiał przede mną tę scenę. Z lubością ją odgrywał, a potem za chwilę czytał wiersze tak, że po prostu pękało serce z wrażenia. Ale on tego nie szanował.

Był narratorem w wielu filmach dokumentalnych (m.in. "150 lat później" - 1966, "1 maja" - 1974, "Kobieta" - 1975, "W obronie pokoju" - 1977, "Na Chełmskiej" - 1979, "Sposób na życie" - 1983, "Piotr Michałowski" - 1989).

Reżyserzy dubbingu chętnie zapraszali go do podkładania głosu w polskich wersjach filmów obcojęzycznych. W latach 80 udzielał się dodatkowo w reklamie. Nagrywał m.in. filmy promocyjne FSO ("FSO Wizytówka" - prod. 1986-87, "FSO PDI - Pre-delivery Inspection" - 1986).

Był synem Zbigniewa Świętochowskiego, spikera Polskiego Radia i powstańczej radiostacji Błyskawica. Zmarł w 1992 roku w Warszawie.

(źródło: filmweb, wikipedia, filmpolski, materiały własne, ninateka, polskieradio.pl)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. Polska Kronika Filmowa 45B/76, felieton "Polskie Fiaty w naszym życiu" (fragm.)
  2. fragm. wiersza Wiesława Sokołowskiego "Nie padaj pomimo" (1975)
  3. Polska Kronika Filmowa 16B/76, felieton "Wiosenny siew" (fragm.)

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama