Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Katarzyna Głuch-Juszkiewicz jest lektorką od 2006 roku. "Jej głęboki głos idealnie nadaje się do narracji, systemów teleinformatycznych oraz różnego rodzaju prezentacji multimedialnych" - czytamy na stronie studia nagrań Polish Voices, które prowadzi wraz z mężem Jarosławem Juszkiewiczem. W dorobku ma nagrania m.in. dla Avast! Antyvirus, sieci Mariott, iRobot Roomba, a także wielu produkcji e-learningowych.

"Jest znanym głosem w świecie technologii. Powinny ją kojarzyć między innymi osoby korzystające z odkurzaczy Roomba oraz prawdopodobnie wszyscy, którzy choć trochę interesują się komputerami. To jej głos słyszą użytkownicy, którym odtwarzany jest słynny komunikat: Baza wirusów programu Avast została zaktualizowana" - wylicza portal dobreprogramy.pl.

- Najlepsze było to, że potem wszyscy znajomi, którzy już się dowiedzieli, że ja to ja, byli skrępowani. Bo wcześniej – jak pięćdziesiąty raz włączył im się komunikat, że baza wirusów została zaktualizowana – rzucali w stronę komputera niewybredne epitety - wspomina lektorka. A w wywiadzie dla portalu Geex żartuje: - Roomba już od początku miała kobiecy głos, choć ja bym wolała, żeby przemawiała do mnie aksamitnym głosem przystojnego mężczyzny. Dlaczego kobieta ma sprzątać? Ale myślę, że to jest kwestia badania rynku.

- Zawsze chciałam czytać filmy przyrodnicze. Moją wielką idolką jest Krystyna Czubówna. Parę takich rzeczy nagrałam i to był naprawdę fajny moment w mojej pracy, kiedy mogłam czytać o płetwalach błękitnych - dodaje.

Od 1997 roku pracuje jako dziennikarka. Pierwsze doświadczenia zdobywała w gliwickiej, komercyjnej rozgłośni Radio FLASH, a także na kursach organizowanych przez BBC oraz Informacyjną Agencję Radiową.
Natomiast od ponad dwudziestu lat związana jest z Polskim Radiem Katowice, w którym od 2000 roku współprowadziła program Nauka na UKF-ie. "Autorzy, Katarzyna Głuch-Juszkiewicz i Jarosław Juszkiewicz, starają się w nim przekazać najświeższe i najciekawsze informacje ze świata nauki i techniki. Czynią to w sposób nie zawsze śmiertelnie poważny, zapraszając do studia niezwykłych gości. /.../ Byli to m.in. sklonowany pająk, wirtualny kobiecy głos i... mówiący pies. Audycja spełniając edukacyjną misję radia publicznego wychodzi poza ramy "szkolnego" przekazu wiedzy.
/.../ Dzięki obszernej bazie archiwaliów Polskiego Radia Katowice słuchacze magazynu mają okazję usłyszeć dźwięki z wielu ważnych historycznie wydarzeń, głosy nieżyjących naukowców czy relacje z lądowania człowieka na Księżycu" - informuje dziennikzachodni.pl.

W magazynie "Wysypisko" zaraża słuchaczy zainteresowaniem ekologią i nauką. Za audycje poświęcone aspektom życia w zanieczyszczonym środowisku i walce ze smogiem otrzymała tytuł Ambasadora Czystego Powietrza. Była także nominowana do nagrody POP Science dla najlepszych popularyzatorów nauki w Polsce.

Jest autorką edukacyjnych cykli radiowych, m.in. "Czas Nadziei" (o historii Powstań Śląskich), czy "Akcja Aplikacja" (przybliżającej wirtualny świat użytkownikom smartfonów). Zwiastun jej programu "Czy wiesz, że... ?" wyjaśnia: "W Radiu Katowice szukamy odpowiedzi na najbardziej wydawałoby się oczywiste pytania. Spoglądamy na przedmioty i urządzenia, z którymi mamy do czynienia każdego dnia, z nieco innej perspektywy..."
Ponadto wiele lat kierowała zespołem Agencji Informacyjnej i współtworzyła serwisy w PR Katowice.

Stwierdza, że w pracy lektorskiej "czasem przydaje się też moje dwudziestoletnie doświadczenie w pracy w serwisach informacyjnych, gdzie czasem trzeba było czytać tekst – jak to się mówi w naszym żargonie – nie naczytany wcześniej. W związku z tym łatwiej przychodzą mi na przykład nazwy medyczne czy bardziej skomplikowane."

Zajęcia dziennikarskie i lektorskie łączy z wykładaniem na Uniwersytecie Śląskim oraz prowadzeniem kursów emisji głosu. - Uczę studentów, czuję się dobrze w ich towarzystwie. /.../ Mam też starszych klientów. Przychodzą do mnie osoby, które już od kilku lat siedzą w branży coachingowej, wystąpień publicznych i nagle orientują się, że "kurczę, coś z moim głosem jest nie tak". /.../ Uczę, jak fajnie mówić po polsku - czyli ortofonii, jak używać emisji głosu i przede wszystkim: jak o głos dbać - mówi w rozmowie Chmielobrody vs Głos Avasta.

Przez kilkanaście lat redagowała artykuły poświęcone kwestiom społeczno-gospodarczym w miesięczniku Śląsk. Jest członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich RP, a prywatnie mamą dwójki dzieci, miłośniczką muzyki, literatury oraz zwierząt.

(źródło: polishvoices.pl, dobreprogramy.pl, spreaker.com, zso5.zabrze.pl, dziennikzachodni.pl, geex.x-kom.pl/lifestyle, chmielobrody.wordpress.com)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. serialu przyrodniczego "Bestie z rafy"
  2. komunikaty programu "Avast! Antyvirus"

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama