Aktualności polscylektorzy.pl
WIADOMOŚCI

W tym dziale informujemy o wszystkich zmianach w serwisie. Tu znajdziesz najświeższe wieści z rynku, fakty, plotki i donosy. Masz newsa? Organizujesz lub wygrałeś casting? Planujesz ciekawą imprezę? Robisz coś wyjątkowego? Liczymy na Waszą współpracę! Piszcie do nas!

Tytuł: Program II nadaje! Ważny moment w historii Polskiego Radia
Autor: bs/jp / PolskieRadio.pl
Źródło: https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/946190,program-ii-nadaje-wazn...
Data publikacji: 03.10.2024

 

W cieniu nowej władzy

- Po wojnie na polskich terenach nie pozostała żadna stacja - mówiła dziennikarka Maria Bobrowska w audycji z 1995 roku. - Wszystko trzeba było uruchamiać od nowa. Do zbombardowanych murów zwożono ukryty gdzieś, i cudem ocalały, sprzęt. Ze wszystkich stron świata wracali rozpierzchnięci ludzie.

Wraz z pojawieniem się drugiej ogólnopolskiej anteny znacznie poszerzyła się oferta programowa Polskiego Radia. Zakładano, że w radiowej Dwójce, w odróżnieniu od Jedynki, więcej będzie audycji o charakterze lokalnym, nadawanych przez rozgłośnie regionalne.

W tygodniku "Radio i Świat" z 3 października 1949 roku tak pisano o nowej propozycji dla polskich słuchaczy: "II Program jest z natury rzeczy przeznaczony do informowania, w większym stopniu niż program centralny, o codziennych zagadnieniach życia klasy robotniczej i mas chłopskich, o ich osiągnięciach i bolączkach, o walce o usprawnienie i racjonalizację produkcji, o pochodzie wsi do nowych, wyższych form gospodarczych".

Fragment powyższy obrazuje społeczno-polityczny, ponury kontekst końca lat 40. XX w. w Polsce. Pogłębiał się wówczas proces instalowania przez ZSRR nowej komunistycznej władzy, a rok 1949 to czas proklamowania – w literaturze czy w architekturze – propagandowych, socrealistycznych zasad. Odwilż, również na radiowych antenach, miała przynieść dopiero śmierć Stalina.

Techniczne rewolucje i radiowe nowinki

Znany dziś, szczególny profil radiowej Dwójki - oparty na muzyce poważnej, literaturze, informacji i publicystyce kulturalnej - został ostatecznie ukształtowany na początku lat 90. XX w. Jednak już we wcześniejszych dekadach z Programem II łączyło się wiele interesujących radiowych inicjatyw.

6 października 1952 roku na antenie Programu II nadano choćby pierwszą audycję z cyklu "Na warszawskiej fali", która zastąpiła "Warszawski tygodnik dźwiękowy”. [...] Audycja ta powstała na fali rewolucji technicznej, jaką po roku 1949 przeżywało Polskie Radio.
Oddanie do użytku rozgłośni z prawdziwego zdarzenia przy ulicy Myśliwieckiej, wyposażonej w liczne magnetofony, sprawiło, że ta nowoczesna technika uskrzydliła program, zwłaszcza radiowe dziennikarstwo. Powstała moda na magazyny. [...]


Stanowisko spikerskie Polskiego Radia (foto: tygodnik „Radio i Świat”, 1948)

 

Zaczęło się od Warszawy II

Początki Programu II Polskiego Radia sięgają czasów przedwojennych. 1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmuje się jako dzień narodzin radiowej Dwójki.

[...] Rozgłośnia specjalizowała się w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. Teatrze Wyobraźni, nad czym czuwał Witold Hulewicz, kierownik działu literackiego Polskiego Radia. Spikerem rozgłośni Warszawa II był m.in. Jeremi Przybora.

Lekki i wesoły ton stacji zmienił się w pierwszych dniach II wojny światowej. Gdy 6 września 1939 została zniszczona radiostacja w Raszynie, dzień później jej zadania przejęła właśnie stacja Warszawa II. To ona przekazywała wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy, ogłaszała alarmy przeciwlotnicze i nadawała słynne przemówienia Starzyńskiego.

Cały artykuł oraz archiwalne nagrania znajdziecie na portalu PolskieRadio.pl.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama