Piotr Borowiec i Maciej Gudowski w "Dzień Dobry TVN"
- Jak odzyskać głos po meczu? - aktualny temat był dziś okazją do spotkania z popularnymi lektorami Piotrem Borowcem i Maciejem Gudowskim, a także audiologiem i foniatrą dr Elżbietą Włodarczyk.
W tym dziale informujemy o wszystkich zmianach w serwisie. Tu znajdziesz najświeższe wieści z rynku, fakty, plotki i donosy. Masz newsa? Organizujesz lub wygrałeś casting? Planujesz ciekawą imprezę? Robisz coś wyjątkowego? Liczymy na Waszą współpracę! Piszcie do nas!
- Jak odzyskać głos po meczu? - aktualny temat był dziś okazją do spotkania z popularnymi lektorami Piotrem Borowcem i Maciejem Gudowskim, a także audiologiem i foniatrą dr Elżbietą Włodarczyk.
Tytuł: Jak odzyskać głos po meczu? "Mamy cały arsenał działań"
Autor: DDTVN / Nastazja Bloch
Źródło: https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/jak-dbac-o-glos-porady-foniatry-630...
Data publikacji: 01.12.2022
Niektóre mecze budzą w nas ogromne emocje, zwłaszcza te, w których kibicujemy reprezentacji Polski. Ta nasza ekscytacja, radość, ale też czasami złość – w przypadku porażki – objawia się między innymi krzykiem. Jak zadbać o gardło, aby go nie zedrzeć i nie stracić głosu? - o tym rozmawiali goście dzisiejszego programu Dzień Dobry TVN.
Jednym z największych przeciwników zdrowego głosu jest klimatyzacja. Ta bardzo szybko potrafi dać o sobie znać. Uważać należy także na zimne napoje i lody. Co więcej, istotna jest także rozgrzewka przed pracą.
- To jest codzienna droga poranna na nagranie. Polega na rozruszaniu całej twarzy, gardła, wtedy przychodzę do pracy już przygotowany - wyjaśnił Maciej Gudowski.
- Pierwszym objawem zaniku głosu jest chrypka. Ten głos nie jest czysty, jest zmieniony. Ta chrypka może mieć różne podłoża. Pierwsze z nich to są zmiany organiczne, stan zapalny, polip, guzki głosowe, obrzęki. Drugie podłoże jest typowe czynnościowe, mamy złą technikę - tłumaczyła dr Elżbieta Włodarczyk, audiolog i foniatra.
- Jeżeli pojawia się nasilona chrypka czy bezgłos, to wizyta u lekarza jest niezbędna. Mamy cały arsenał działań, możemy leczyć to, co zadziało się z krtanią, natomiast jeśli to są zmiany czynnościowe, to tutaj należy wprowadzić terapię - wyjaśniła gościni dzień Dobry TVN.
Również Piotr Borowiec stwierdził, że jednym z największych zagrożeń dla kondycji głosu jest klimatyzacja. - Spędzamy po kilkanaście godzin dziennie w pomieszczeniach, które są sztucznie napowietrzane. I nie wszyscy pracodawcy dbają o stan klimatyzacji. /.../ Bywa, że rozwijają się tam drobnoustroje i atakują - podkreślił.
Całą rozmowę znajdziecie na stronie programu Dzień Dobry TVN.
Życzymy Wam głosu jak dzwon również zimą! A przy okazji przypominamy, że znajdziecie u nas dwa ciekawe i obszerne wywiady z cyklu BLIŻEJ MIKROFONU: Piotr Borowiec - Chodziła za mną szeptanka… oraz Maciej Gudowski - Ten, który gasi światło.
Brak komentarzy