Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Polska szkoła słuchowisk idzie w świat
Autor: Aleksandra Stanisławska, Karolina Kowalska
Źródło: polska.pl

 

Polskie firmy, wyspecjalizowane w produkcji słuchowisk - powieści czytanych przez wielu aktorów, z muzyką i efektami dźwiękowymi - podbijają światowe rynki. Unikatowym zjawiskiem są słuchowiska tworzone na podstawie komiksów.

Wszystko zaczęło się od słuchowisk radiowych. W smutnej rzeczywistości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zanim nastała era telewizji, całe rodziny zbierały się przed odbiornikiem, by posłuchać o losach dwóch polskich rodzin. Pierwsi byli „Matysiakowie”, rekordzista Europy pod względem długości nadawania, bo emitowany w I Programie Polskiego Radia nieprzerwanie od grudnia 1956 r. W ciągu 58 lat najlepsi polscy scenarzyści i aktorzy stworzyli ponad 3 tysiące odcinków.

Cztery lata później, w odpowiedzi na „miejskich” Matysiaków, powstał kolejny serial radiowy – „W Jezioranach”, opowiadający o życiu mieszkańców fikcyjnej wsi położonej między Puławami a Kazimierzem Dolnym w województwie lubelskim. Serial emitowany jest w radiowej „Jedynce” co niedzielę od 54 lat, z przerwą w latach 1981-83, kiedy aktorzy zbojkotowali pracę z uwagi na stan wojenny. Mimo to wynik „Jezioran” jest imponujący – 2780 odcinków w 52 lata. Poza serialami aktorzy nagrywają fabularne słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia, a archiwalne nagrania można znaleźć w internecie.


Wychowani na radiowych serialach Polacy chętnie sięgnęli po książki do słuchania. Dzisiejsi trzydziestolatkowie nie tylko kupują swoim dzieciom utwory, których słuchali z adapterów – np. serię o Muminkach, czytaną głosem Krzysztofa Kowalewskiego, ale najnowsze dzieła wydawnicze sami słuchają na odtwarzaczach w samochodzie. Dla niektórych to jedyna szansa na obcowanie z literaturą.


Ostatnio, gdy minęło już zachłyśnięcie się telewizją, wideo i DVD, Polacy coraz częściej wracają także do słuchowisk. Unikatowym zjawiskiem na polskim rynku są te tworzone na podstawie komiksów. W ich nagrywaniu wyspecjalizowało się warszawskie studio Sound Tropez stworzone przez Michała Szolca.


- Chciałem zrobić coś niebanalnego, czego nie robił jeszcze nikt na polskim rynku. Za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych, tylko nieliczni przygotowują słuchowiska na podstawie komiksów – powiedział Polska.pl Michał Szolc, prezes Sound Tropez. – W Polsce to był wielki eksperyment, bo nie miałem pojęcia, jak taka formuła się przyjmie. Tymczasem przyjęła się świetnie...

 

Cały artykuł znajdziecie na stronach serwisu polska.pl

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama