Ciunel Marek
- urodzony 31 lipca 1975 roku. Aktor, lektor, reżyser i scenarzysta spektakli lalkarskich. Ukończył Policealne Studium Aktorskie przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie.
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzony 31 lipca 1975 roku. Aktor, lektor, reżyser i scenarzysta spektakli lalkarskich. Ukończył Policealne Studium Aktorskie przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie.
Marek Ciunel jest lektorem w filmach fabularnych i serialach na antenie TVP, kanałów satelitarnych i Netflixa (m.in. serial "Dark"). Fani amerykańskiego serialu telewizyjnego "Nieustraszony" ("Knight Rider") emitowanego na antenie TVP1 ("Knight Rider: The Series") znają go jako głos KITT'a (Michael Knight wraz z supernowoczesnym samochodem K.I.T.T. - Knight Industries Three Thousand - rozwiązują zagadki kryminalne i walczą ze złem).
W dubbingu udziela się w tytułach i tyłówkach (m.in. "Niesamowity Spider-Man", "Iron Man & Hulk: Zjednoczeni", "Elf. Rozśpiewane Święta", "Kung Fu Panda: Tajemnice zwoju", "Strażak Sam: Norman Price i tajemnica przestworzy") oraz użycza głosu postaciom (m.in. "The Seven Deadly Sins the Movie: Prisoners of the Sky", "Najeźdźca Zim: Żarłoczny Florpus", "Nieustraszony", "The Midnight Gospel").
Czytuje seriale i filmy dokumentalne (m.in. "Szkoła życia" - 2013, "303" - 2016, "Życie drzewa" - 2017, "Nastoletni tatuśkowie" - 2019-20, "Estonia. Czekając na niedźwiedzia" - 2020, "Albania. Poszukując sprawiedliwości" - 2021).
Od niedawna bierze udział również w słuchowiskach ("Skowyt" - audioserial zrealizowany przez Audiotekę, premiera 5 marca 2021 roku).
Sporadycznie pojawia się przed kamerą (serial "Klan" - niektóre odcinki od 3623 do 3692 - jako Ernest, prezes "HRB" Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego SA; film fab. "Ukryta gra" - 2019 - jako amerykański ochroniarz).
Natomiast jest aktywny i nagradzany jako reżyser teatralny (I Ogólnopolski Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży "Konteksty" - I nagroda dla spektaklu "Król Olch" w Teatrze Lalka w Warszawie - 2003, "ATEST - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego" za rok 2005 dla przedstawienia "Dzikie Łabędzie-ci" w Teatrze Pleciuga w Szczecinie - 2006, XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK - Nagroda Ziarenka za przedstawienie "Chłopcy z Placu Broni" w Olsztyńskim Teatrze Lalek - 2008).
Autor scenariusza i reżyser spektaklu „Tata” w warszawskim Teatrze Guliwer (2018). - To spektakl o emocjach, w którym zapraszamy do pełniejszego przeżywania relacji rodzinnych. To także opowieść o naszym małym i dużym przeżywaniu świata. W pierwszej części ukazujemy świat z perspektywy dzieci wpatrzonych z uwielbieniem w tatę. W drugiej natomiast zaczynamy trochę wątpić i świat widziany oczami dziecka zaczyna się trochę rozpadać. Mam jednak nadzieję, że go pozbieramy - powiedział Ciunel w rozmowie z Darią Porycką i Grzegorzem Janikowskim (PAP).
(źródło: filmpolski.pl, filmweb.pl, encyklopediateatru.pl, wikipedia.org., materiały własne, PAP, dubbingpedia.pl)
Brak komentarzy