Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Wiktor Stanisław Zborowski na ekranie zadebiutował w odcinku serialu "Czterdziestolatek" zatytułowanym "Karta ze Spitzbergenu, czyli oczarowanie". Później zagrał m.in. w filmach "Kogel-mogel" (1988) Romana Załuskiego, "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana (1999), a także w serialach "Lalka" Ryszarda Bera (1977), "Jan Serce" Radosława Piwowarskiego (1981) i "Alternatywy 4" Stanisława Barei (1983-1986).

W ostatnich latach można było oglądać go w filmach "Pokot" Agnieszki Holland i Kasi Adamik (2017), "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego (2019), "Czarny mercedes" Janusza Majewskiego (2019) oraz "Koniec świata czyli Kogel Mogel 4" Anny Wieczur (2022). W 1999 roku podczas IV Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

Aktor stołecznych teatrów; Teatru Narodowego (1973-1981, 1997-1998), Teatru Kwadrat (1981-1983), Teatru na Woli (1983-1987) oraz Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza (1987-2006). Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról w Teatrze Telewizji. W jego dorobku ważne miejsce zajmuje także teatr muzyczny.

- Teatr to podstawa pracy aktora - mówi Zborowski - […] Przede wszystkim wymaga ogromnych umiejętności warsztatowych. […] Zwłaszcza klasyka tak naprawdę z młodego człowieka robi aktora. Bo tam trzeba po prostu umieć mówić, ruszać się. Nie da się za czymś schować. Nie da się oszukać, przemknąć tylko przez scenę." ("Dziennik Bałtycki", 21 stycznia 2008).

Kojarzony jest przede wszystkim z rolami komediowymi, ale chętnie przyjmuje także inne propozycje. - Nie stronię od komedii - przyznaje - ale od czasu do czasu potrzebuję innych ról dla własnego rozwoju. Jeśli gra się do śmiechu, trzeba czasami spoważnieć, spróbować odnaleźć się również w innym repertuarze, uprawiać tzw. płodozmian." ("Temi" 2/2006).

Obdarzony charakterystycznym głosem, rozpoznawalny i bardzo lubiany aktor dubbingowy i radiowy. W 2017 na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych "Animocje" w Bydgoszczy otrzymał "Nagrodę za Osiągnięcia w Dubbingu". Czyta również audiobooki.

Bierze udział w licznych słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. W 2014 roku otrzymał nagrodę "Wielki Splendor" za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Natomiast w 2024 z okazji 50-lecia pracy artystycznej został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wiktor Zborowski jest autorem hasła "Teraz Polska". Znak promocyjny powstał w 1992 roku, a jego celem było odrodzenie prestiżu polskiej marki.

(źródło: encyklopediateatru.pl, polskieradio.pl, wikipedia.org, pap.pl, filmpolski.pl, filmweb.pl, culture.pl, teatr6pietro.pl)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. filmu "Hobbit: Niezwykła podróż" (jako Gandalf Szary)
  2. fragm. audiobooka J. Grishama "Niewinny człowiek"
  3. spot "Bonux"

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama