Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!
Podczas pierwszej fali pandemii współpraca znakomitej lektorki i aktorki głosowej Anity Maroszek oraz piszącego błyskotliwe teksty Huberta Tomaszka zaowocowała uruchomieniem autorskiego kanału Stacja Bajka. Każde ich dzieło jest prawdziwą ucztą.
- Stacja Bajka rzeczywiście pojawiła się podczas pierwszych lockdown’ów. Pracy zawodowej było wtedy mniej i bardzo chciałam coś robić. Zresztą pomysł czytania bajek dla dzieci – zwłaszcza z chorobą nowotworową – pojawił się w moim życiu jakieś trzy lata temu. Wtedy nie miałam tyle odwagi, by zacząć, ale potem pojawiło się więcej czasu i stwierdziłam, że zrobię to! Było tym łatwiej, że znam doskonałego tekściarza. Hubert Tomaszek pisze nietuzinkowo i na zadany temat. Jeżeli powiesz, że ma napisać o powrocie do szkoły po wakacjach, to w ciągu dwóch godzin ma gotowy tekst.
/.../ Te bajki – jak wspólnie uważamy – mają zadanie edukacyjne. Pokazujemy, czym zajmuje się szklarz lub zegarmistrz, ale też uczymy pięknej mowy polskiej. To nasza misja. Zwłaszcza, że kolejną plagą dzisiejszych czasów jest sposób komunikowania się nastolatków. Dzieciaki piszą do siebie wiadomości totalnymi skrótami, tworzą nowe wyrazy…
/.../ To trochę powrót do mojego dzieciństwa. Pamiętam, że siadałam przy odbiorniku radiowym i - jedząc kolację – słuchałam audycji „Radio dzieciom”… To był cudowny czas w moim życiu i strasznie do niego tęsknię. Chciałam stworzyć coś podobnego, by dzieci co jakiś czas mogły usiąść i posłuchać bajki - powiedziała nam Anita w wywiadzie z cyklu "Bliżej mikrofonu".
- Na tej stacji zatrzymują się pociągi ze specjalnym ładunkiem. Każdy przywozi bajkę lub wiersz. Czy ktoś taki ładunek odbierze? - wyjaśnia na Facebooku autorski tandem.
Ostatni transport cieszy tym bardziej, że pojawił się po dłuższej przerwie w publikacjach. A temat wiersza jest nie tylko na czasie, ale też... smakowity, bo "z dedykacją dla ukraińskiej i polskiej kuchni":
Brak komentarzy