Krystyna Czubówna ukończyła warszawską Szkołę Główną Planowania i Statystyki. Jest czterokrotnym laureatem nagrody prezesa Telewizji Polskiej za reportaże z Bośni, Czeczenii i Republiki Południowej Afryki. Otrzymała czterokrotnie Telekamerę w kategorii "Informacje" (1998, 1999, 2000 i 2001) oraz nagrodę Wiktory za lata 1992, 1995 i 1997. Pracę w mediach zaczynała w Polskim Radiu (jako dziennikarka Lata z radiem, a następnie prowadząca program informacyjno-publicystyczny Sygnały dnia).
W 1991 roku zadebiutowała w telewizyjnej Panoramie. - Ten zawód wymaga dyspozycyjności 24 godziny na dobę. Do dziś radiowcy za pracę są wynagradzani bardzo skromnie. W telewizji są troszkę lepsze honoraria, ale nie jest to wielka różnica. Tylko ci tak zwani celebryci dziennikarscy są na gwiazdorskich kontraktach - wyjaśniła na łamach Dziennika.pl.
Niekwestionowany wzór lektorki w filmach dokumentalnych, a szczególnie przyrodniczych; współpracuje z większością stacji telewizyjnych w Polsce. Od 1993 roku jej głos jest najczęściej słyszanym w programach o zwierzętach, przyrodzie i naturze na wszystkich kanałach. - Te filmy z całą pewnością zbudowały pewien rodzaj wrażliwości, której nie posiadałam, dopóki nie zaczęłam się wczuwać w tematy, które one poruszają - wyznała w wywiadzie dla portalu Legalna Kultura.
Sławę i rozpoznawalność zdobywała wraz z nadawaną w TVP2 Panoramą. Była wówczas jedną z najbardziej popularnych polskich prezenterek. Jej odejście z telewizji i podjęcie współpracy z Telekomunikacją Polską S.A. wywołało wiele kontrowersji i było szeroko komentowane w mediach. W wyniku niedopatrzenia ze strony radców prawnych operatora, jak również prawników agencji reklamowej zatrudnionej do produkcji reklam, niemożliwe było wyemitowanie reklam tuż po jej odejściu z TVP. Reklamodawca zapomniał o ograniczeniach narzuconych przez KRRiT, którym podlegają nadawcy emitujący reklamy z udziałem prezenterów programów informacyjno-publicystycznych. W związku z powyższym Krystyna Czubówna została pracownikiem działu Public Relations, a wykorzystanie jej wizerunku w reklamówkach TP S.A. było możliwe od 3 września 2002, czyli po ujętych w przepisach KRRiTV 3 miesiącach. Z Telekomunikacją Polską współpracowała do końca czerwca 2006.
W 2006 wystąpiła w polsatowskim programie Show!Time. Jest częstym gościem audycji w mediach, użycza glosu w produkcjach audiobooków, usłyszeć ją można w Faktach RMF FM - linery pomiędzy informacjami oraz w reklamach radiowych i telewizyjnych. Okazjonalnie pojawia się na ekranie i deskach teatru. Wystąpiła w serialach Sukces i Ja wam pokażę, filmach Dzień świra (2002) i Bezmiar sprawiedliwości (2006). W 2003 roku oglądać ją było można w przedstawieniu Dialogi o zwierzętach Aleksandra Żelezcowa, w reż. Remigiusza Brzyka w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Jako narrator pojawiła się w Przedtem/potem Rolanda Schimmelpfenniga, w reż. Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze im. Modrzejewskiej w Krakowie.
(źródło: Wikipedia.pl, Filmweb.pl, YouTube.com, FilmPolski.pl, Dziennik.pl, LegalnaKultura.pl, materiały własne)
P. Krystyno szaleję za Pani głosem !!!
Zastanawiam się dlaczego nie ma tu komentarzy uwielbiających ...lub jakichkolwiek.
Mam nadzieję że nie popełniam jakiejś gafy....
Pozdrawiam.
Uwielbiam Pani głos. Jest Pani dla mnie nieustającą inspiracją. <3
Serdeczne pozdrowienia!