Ferenc Andrzej
- urodzony 25 kwietnia 1959 roku w Tłuszczu. Aktor, lektor i wykładowca akademicki. W 1982 ukończył PWST w Warszawie. W tym samym roku zadebiutował w teatrze. Głos autopromocji TVN, od lat związany również z Polskim Radiem.
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzony 25 kwietnia 1959 roku w Tłuszczu. Aktor, lektor i wykładowca akademicki. W 1982 ukończył PWST w Warszawie. W tym samym roku zadebiutował w teatrze. Głos autopromocji TVN, od lat związany również z Polskim Radiem.
Andrzej Ferenc jest znany przede wszystkim jako głos autopromocji TVN oraz ITVN (od czasu do czasu TVN7 i TVN Turbo), ale od lat związany jest także z Polskim Radiem. Ma na koncie ponad tysiąc słuchowisk radiowych. Udziela się również w dubbingu (był pierwszym polskim głosem Batmana). Nagrywa liczne reklamy telewizyjne i radiowe. Ciekawostką jest, że czytał w jednym odcinku Polskiej Kroniki Filmowej (36/1992). Współpracuje z internetowym bankiem głosów Mikrofonika.
Był aktorem Teatru Rozmaitości, gdzie zagrał m.in. Koseckiego w „Popiele i diamencie”, rolę Chłopca z Deszczu w „Dwóch teatrach”, Małego Księcia wg Saint-Exupery’ego, von Kostryna w „Balladynie” i Romea w „Romeo i Julii”. Następnie pracował w Teatrze Dramatycznym, gdzie m.in. wyreżyserował wspólnie z Andrzejem Blumenfeldem „Zatrutą studnię” wg Jacka Kaczmarskiego. Występował także w Operze Narodowej w przedstawieniu „Kynolog w rozterce” oraz „Kolonia karna” wg Franza Kafki. Na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie grał m.in. w „Wizycie starszej pani”, we „Wniebowstąpieniu” wg Tadeusza Konwickiego oraz w „Martwych duszach” Mikołaja Gogola (w roli Adwokata).
Sporadycznie przed kamerą. Ważniejsze filmy: „Lawa” (reż. Tadeusz Konwicki), „Kornblumenblau” (reż. Leszek Wosiewicz), „Pokój z krzykiem” (reż. Janos Xantus), oraz „Sceny dziecięce z życia prowincji” (reż. Tomasz Zygadło).
Nagrodzony w 2010 roku Złotym Mikrofonem, w 2014 nagrodą za reżyserię słuchowiska „Cyjanek o piątej” i w 2016 nagrodą Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia. Od 2011 roku jest wykładowcą aktorstwa w Akademii Muzycznej w Łodzi, a od 2016 twórcą oraz dyrektorem artystycznym Teatru Scena w Domu Literatury w Warszawie.
"O głosie mówi się, że jest tak niepowtarzalny, jak odcisk palca. Jest zawsze rozpoznawalny i nie da się go podrobić. Głosowy odcisk palca jest czymś bardzo indywidualnym. W swojej pysze zawsze uważałem, że sensem w tym, co robię, są moje umiejętności. Ale obracam się w kręgu wielu aktorów i teraz już wiem, że głos to nie tylko struny głosowe. Głos aktorów wynika z ich osobowości, relacji do innych ludzi, świata i samego siebie. Bardzo późno zdałem sobie sprawę z tego, że głos to mój wielki dar" - powiedział Andrzej Ferenc w wywiadzie dla radiowej Jedynki (audycja z cyklu "Twarzą w twarz", Andrzej Ferenc: Głos jest niepowtarzalny tak, jak odcisk palca, 03.01.2018).
(źródło: materiały własne, polskieradio.pl, wikipedia)
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Andrzej Ferenc - Mikrofon jest czułym wykrywaczem kłamstw
Brak komentarzy