Piotr Fronczewski od debiutu (w 1958 roku jako 12-latek w filmie "Wolne miasto" Stanisława Różewicza, a w 1967 w filmie "Westerplatte" w roli strzelca Mieczysława Krzaka) zagrał w niezliczonych filmach fabularnych, serialach i stworzył liczne kreacje dubbingowe.
Jako Pan Kleks czy Franek Kimono jest dla wielu nieodłącznym wspomnieniem dzieciństwa i młodości. - Tak naprawdę to nie umiem śpiewać i to nie jest kokieteria z mojej strony. Nie uważam się za aktora śpiewającego, bo jest takie pojęcie, ale do dziś nie rozumiem, na czym ono polega - skromnie wyznał Marii Szabłowskiej w wywiadzie na antenie Programu I Polskiego Radia.
Grał na scenach teatrów warszawskich: Narodowego (1968–1969), Współczesnego (1969–1973), Dramatycznego (1973–1983), Studio (1984–1987), a obecnie Ateneum (od 1991). W Teatrze Dramatycznym pracował pod kierownictwem dyrektora Gustawa Holoubka. — Nieco żartobliwie, ale i z dużą dozą powagi mogę powiedzieć, że Gustaw Holoubek jest dla mnie jednym z dowodów na istnienie Pana Boga. Mam wrażenie, że nasze spotkanie /.../ nie było przypadkowe, jak również to, co miało miejsce przed i po — powiedział w wywiadzie dla Onetu.
Pod pseudonimem Franek Kimono wydał dwie żartobliwe płyty z muzyką disco. Jest także wykonawcą piosenki aktorskiej, przedwojennych szlagierów oraz piosenek do tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Macieja Zembatego. Występował również w kabaretach (m.in. Pod Egidą Jana Pietrzaka i Kabarecie Olgi Lipińskiej).
Starsi i młodsi znają go nie tylko z ról filmowych lub piosenek, bo wspaniały głos, świetna dykcja i wyjątkowa interpretacja sprawiają, że Piotr Fronczewski jest bardzo ceniony na rynku audiobooków.
Czytając m.in. dla Audioteki i Storytel nagrał książki "Ogniem i mieczem", "Latająca klasa", "Mały Książę", "Wiersze dla dzieci", "Najpiękniejsze mity greckie", sagę o Harrym Potterze i wiele innych.
Aktora cenią fani dubbingu i miłośnicy gier. „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę” – te słowa wypowiadane przez Piotra Fronczewskiego są kultowe dla graczy wychowanych na serii gier Baldur's Gate. W roku 2000 został narratorem w grze "Baldur's Gate II: Cienie Amn", która wówczas oferowała polski dubbing o niespotykanym na rynku poziomie.
W 2023 roku gracze doczekali się kolejnej odsłony hitu Blizzarda – "Diablo IV", a w nim powrotu niezrównanego głosu w roli narratora.
Udziela się w dubbingu od 1960 roku ("Piątka z wyspy skarbów"). W filmach "Iniemamocni" oraz "Iniemamocni 2" wraz z Korą (która użyczyła swojego głosu charyzmatycznej projektantce mody - Ednie Mode) wykreował niezapomniany duet jako Bob Parr - czyli Pan Iniemamocny.
Często pełni rolę narratora (jak w słuchowisku na podstawie komiksu "Kajko i Kokosz. Szkoła Latania", wyprodukowanym w 2014 przez SoundTropez). W RMF FM współprowadził program "Koniec Wieku", czytał też Harry’ego Pottera, a w audycji "Sekret na lato w RMF FM" (2004) emitowano fragmenty czytanej przez niego książki "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna.
Od dziesięcioleci nagrywa słuchowiska radiowe (Nagroda I stopnia Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji za twórczość i działalność radiową i telewizyjną; za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji - 1984, Grand Prix za rolę w słuchowisku radiowym "Wielka Improwizacja" na 19 Festiwalu Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry" w Sopocie - 2019).
W 2019 roku został nominowany do tytułu Mistrz Mowy Polskiej (19 edycja Programu). Jest laureatem ponad 20 nagród filmowych, a w rankingu czytelników tygodnika „Polityka” zajął 15 miejsce na liście najwybitniejszych polskich aktorów.
Z kolei przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza został w 1990 uznany za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku. W 1997 otrzymał Superwiktora za całokształt pracy artystycznej.
Ponadto otrzymał m.in. Złoty Mikrofon (1988), nagrodę Teatru Polskiego Radia "Splendor Splendorów" (2013), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2013).
(źródło: Polskieradio.pl, Wikipedia, Onet.pl, Mistrzmowy.pl, Filmweb.pl, Filmpolski.pl)
Brak komentarzy