Press Włodzimierz
- urodzony 13 maja 1939 roku we Lwowie. Aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Widzom znany głównie z roli Grigorija w serialu „Czterej pancerni i pies”. W kolejnych latach zasłynął wspaniałymi kreacjami w dubbingu.
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzony 13 maja 1939 roku we Lwowie. Aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Widzom znany głównie z roli Grigorija w serialu „Czterej pancerni i pies”. W kolejnych latach zasłynął wspaniałymi kreacjami w dubbingu.
Włodzimierz Press ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1963 roku. Aktor Teatru Ludowego (1963-1975), Teatru Kwadrat (1975-1982), Teatru Dramatycznego (1987-1992), od roku 1992 Teatru Studio. Laureat Feliksa Warszawskiego za najlepszą teatralną rolę drugoplanową – Gunkela w „Udręce życia” Hanocha Levina w reżyserii Jana Englerta.
Polskim widzom znany jest głównie z roli Gruzina Grigorija Saakaszwilego z serialu „Czterej pancerni i pies”, za którą otrzymał Nagrodę Ministra Obrony Narodowej I stopnia. Zagrał jednak w szeregu innych polskich filmów i seriali – choć najczęściej pojawiał się w nich w epizodach. Można go zobaczyć m.in. w biograficznych obrazach „Europa, Europa” Agnieszki Holland oraz „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego.
Trudno mu było uwolnić się od łatki Grigorija z popularnego serialu, zmagał się z tym latami. Tymczasem zasłynął wspaniałymi kreacjami w dubbingu. Jest w tej branży doskonale znany z dziesiątek ról, szczególnie Kota Sylwestra z serii bajek „Looney Toons” (w Polsce jako "Zwariowane melodie”), Łasucha ze „Smerfów” i Cezara w filmach o Asteriksie. Można go również usłyszeć w wielu audiobookach.
Tragicznie doświadczony podczas dzieciństwa, przypadającego na II Wojnę Światową. Ojciec aktora został zamordowany w Treblince. Po ataku Niemców na Związek Radziecki w 1941 roku Włodzimierz Press został wysłany razem z matką w transporcie na Syberię. W trakcie podróży doszło do tragedii. Chaos tamtych dni rozdzielił matkę i dziecko. Determinacja Janiny, matki przeszukującej pogrążoną w wojnie Rosję, doprowadziła do szczęśliwego połączenia się obojga. Antysemicka czystka zmusiła Janinę do emigracji w roku 1968.
Małżonkę poznał na planie „Czterech pancernych”. Syn Włodzimierza Pressa - Grzegorz - jest znanym fotografem, absolwentem paryskiego Wydziału Fotografii i Sztuki Wideo oraz zdobywcą nagród w konkursie Grand Press Photo. Córka aktora mieszka we Francji, gdzie pracuje jako lingwistka.
(źródło: materiały własne, publio.pl)
Brak komentarzy