Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Maciej Szklarz na krakowskiej Alma Mater, jeszcze podczas pierwszego roku studiów, zgłosił się do studenckiego radia ALMA skąd szybko trafił do Radia Kraków i Telewizji Kraków. Kolejne szlify dziennikarskie zdobywał w kraju i zagranicą. Radio SIGNAL, które założył w norweskim Stavanger, Radio Delta w Bielsku-Białej, TVP Katowice, Radio Bielsko, Radio Zet, BBC i RMF FM – oto ważne przystanki w jego karierze i rozwoju. (MS Media - "O nas").

Na początku lat 90 w Bielsku-Białej powstało Radio Delta, jedna z kilku pierwszych prywatnych rozgłośni w Polsce. /.../ Jednym z prezenterów Delty został Maciek "Mateo" Szklarz. Wrócił dopiero co z Norwegii, gdzie pracował w lokalnym radiu. Absolwent bielskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka dostał do prowadzenia sobotnią listę przebojów i szybko stał się jedną z gwiazd.
Nastoletnie bielszczanki kochały się w jego głosie. Wyczekiwały pod radiem, by na żywo zobaczyć swojego idola w czapeczce z daszkiem na długich, kręconych włosach. To były zupełnie szalone lata. (Wyborcza.pl, Ewa Furtak - "Człowiek z Bielska-Białej, którego głos znają wszyscy Polacy", 2 grudnia 2015).

27 lipca 1998 roku został lektorem Teleexpressu. Był głosem programu do roku 2002, a po wznowieniu współpracy w 2008 słyszymy go w nim do dziś.

- Później był Maciek. Teraz zresztą też jest, bo wrócił po przerwie. Maciek jest świetnym interpretatorem, moim zdaniem ma zdolności aktorskie, bo niesłychanie wyraziście potrafi „wyczytywać” pointy i różne fragmenty wymagające podkreślenia, zaakcentowania. Aż czasem jestem zazdrosny o te jego interpretacyjne „zawijasy”... (Maciej Orłoś, Marek Sierocki – „Teleexpress. 30 lat minęło”, Wydawnictwo RM 2016).

- Lektor w "Teleexpressie" ma kilkanaście sekund na opowiedzenie o tym, na co inni poświęcają cały program. To nie jest proste - stwierdził w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej (Wiadomości z Bielska-Białej, 2 grudnia 2015).

W 2014 roku założył firmę MS Media, zajmującą się udźwiękowieniem filmów, realizowaniem polskich wersji językowych filmów fabularnych i animowanych (dubbing) oraz nagraniami reklam i audiobooków.

Słychać go w filmach fabularnych i dokumentalnych (m.in. "Pocztówki z Kabulu" - 2013, "Polscy ratownicy w Nepalu" - 2015), serialach i programach reality TV, audiobookach oraz w dubbingu. Na firmowej stronie MS Media w zakładce "O nas" czytamy, że bezkompromisowo walczy o kulturę języka polskiego. Uwielbia podróże, wędkowanie, siatkówkę i piłkę nożną.

Od 3 września 2020 roku zasiada w Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Lektorów Rzeczypospolitej Polskiej (SLRP).

(źródła: msmedia.com.pl, wyborcza.pl, facebook.com, linkedin.com, filmweb.pl, filmpolski.pl, „Teleexpress. 30 lat minęło” - Wydawnictwo RM 2016, materiały własne) 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. programu informacyjnego "Teleexpress" (21.02.2020)
  2. fragm. filmu fabularnego "Upadek"
  3. fragm. audiobooka Jerzego Żukowskiego "Martwy punkt"

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama