Jak dbać o głos jesienią?
Niektórzy lektorzy bardzo dbają o głos, zwłaszcza jesienią i zimą, a inni nie zaprzątają sobie tym zbytnio głowy. Troszcząc się o jednych i drugich - już teraz podsuwamy kilka sposobów na utrzymanie formy.
Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!
Niektórzy lektorzy bardzo dbają o głos, zwłaszcza jesienią i zimą, a inni nie zaprzątają sobie tym zbytnio głowy. Troszcząc się o jednych i drugich - już teraz podsuwamy kilka sposobów na utrzymanie formy.
Tytuł: Co pić jesienią, gdy pracujemy głosem?
Autor: Sylwia Prusakiewicz-Kucharska
Źródło: easyvoice.pl - Czytelnia
Data publikacji: 26.10.2017
Jesienią organizm potrzebuje nawodnienia tak samo, jak w pozostałych częściach roku. Zmieniają się jedynie nasze preferencje związane ze zmianą warunków zewnętrznych. Częściej sięgamy po ciepłą kawę, herbatę, kakao niż wodę z butelki.
Dzięki dobremu nawodnieniu ciała tworzymy krtani optymalne warunki do funkcjonowania, chronimy przed urazami strun głosowych, niedyspozycjami czy poważniejszymi problemami z głosem. Aby tak się nie stało musimy dbać o to, by struny głosowe były podczas drgań zabezpieczone przez odpowiedniej jakości śluz. Nawodnienie organizmu jest jego bazą.
Jeśli śluzu będzie zbyt mało, albo za dużo, jeśli będzie zbyt gęsty – mogą pojawiać się trudności w wydobywaniu dźwięków i zwiększa się ryzyko wystąpienia przeciążenia fałdów głosowych, ich opuchlizny, otarć, niedomykalności fałdów, znacznych zmian brzmieniowych.
Suche powietrze (niska wilgotność, wysoka temperatura w okresie grzewczym) wdychane przez usta podczas śpiewania i mówienia nie jest tym, co lubi nasza krtań. Wysuszenie śluzówek bywa uciążliwe, zwłaszcza gdy podczas emitowania dźwięków musimy jeszcze walczyć ze skutkami oddychania taki powietrzem – między innymi chrypką, suchym kaszlem, podrażnieniem gardła i krtani. Dlatego musimy dostarczać sobie odpowiedniej ilości płynów, także takich, które nie będą dodatkowo drażnić, wysuszać, odwadniać. /.../
Unikamy
Zdecydowanie unikajmy napojów gazowanych, zimnej wody, wody z lodówki, które wychładzają ciało oraz wpływają na stan narządu głosu i brzmienie dźwięków (mogą powodować chrypkę, wywołać odchrząkiwanie, zmatowić głos). /.../
Unikamy także mocnej kawy, herbaty, alkoholu, kakao, ostrych przypraw dodawanych do napojów (podrażniają, odwadniają, wysuszają śluzówki) słodzonych soków (powodują powstanie gęstego śluzu, który może zalegać i wpływać na brzmienie głosu, prowokować do odchrząkiwania).
Jakie napoje POLECA Sylwia Prusakiewicz-Kucharska? Sprawdźcie, czytając cały artykuł zamieszczony przez easyvoice.pl!
Brak komentarzy