Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Witam w e-mailu? Czy w e-mailach można się witać? Formy grzecznościowe w e-mailach
Autor:     Marika Naskręt / Polszczyzna.pl
Źródło: https://polszczyzna.pl/formy-grzecznosciowe-w-e-mailach
Data publikacji: 09.08.2017


Dlaczego w e-mailach nie wypada się witać? Czy forma „dzień dobry” sprawdzi się, jeśli odbiorca odczyta wiadomość w środku nocy? Jak zwrócić się do profesora, a jak do nieznajomej osoby, z którą załatwiamy sprawy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście. Omawiamy formy grzecznościowe w e-mailach.

Specjalistka od grzeczności językowej, profesor Małgorzata Marcjanik, pisze w poradni językowej:

„Problem form rozpoczynania listów elektronicznych jest problemem wielu użytkowników polszczyzny […]. Przyczyny tego są dwie.

Po pierwsze korespondencja mailowa stanowi nowy gatunek mowy, który jeszcze nie ustabilizował się pod względem formalnym. Proszę zauważyć, że formy rozpoczynania maili pochodzą na ogół z rozmów bezpośrednich (Cześć, Dzień dobry itp.), natomiast ich zakończenia – z listów tradycyjnych, w tym pism urzędowych (Pozdrawiam, Z poważaniem itp.).

Po drugie współczesną grzeczność językową charakteryzuje dążenie do skracania dystansu między interlokutorami (zarówno w mowie, jak i w piśmie), typowe dla ludzi młodych, nieakceptowane zaś w większości przez przedstawicieli średniego, a zwłaszcza starszego pokolenia”.

[...] Witam w e-mailu? A co z mailami oficjalnymi?

Prawdziwą zmorą wykładowców akademickich są e-maile otrzymywane od niewyrobionych pod względem grzeczności studentów. Wiadomości te wyglądają następująco:

Witam,
Nie mam oceny na USOSie czy mógłby mi Pan napisać co mam poprawić?
Ewelina Kukułka

[...] Biednym wykładowcom włos jeży się na głowie, gdy czytają e-maile od przyszłych magistrów. A to nagłówka nie wyodrębniono graficznie, a to student wita się z profesorem jak podczas wizyty w domu (stosując formę Witam), a to brakuje formuły pożegnalnej oraz pełnej formy imienia i nazwiska. Brakuje również oficjalnego zwrotu do wykładowcy.

[...] Trzeba jeszcze dodać, że w mailach służbowych warto rozpoczynać korespondencję zwrotami:

Szanowna Pani,
Pani Redaktor,
Panie Prezesie,
Szanowny Panie Dyrektorze,

Jeśli już znamy dobrze osobę, z którą korespondujemy służbowo, i mamy z nią zażyłe stosunki, wystarczy napisać:

Pani Ewo,
Panie Marcinie,

A jeśli nie wiemy, do kogo piszemy w oficjalnym e-mailu? Użyjmy liczby mnogiej: Szanowni Państwo!

Witam w e-mailu? Co z dzień dobry w środku nocy?

Na maile rozpoczęte formułą Witam nie odpisywał sekretarz Wisławy Szymborskiej. Michał Rusinek uważa, że jest to niegrzeczne. A co na to profesor Marcjanik? „Stosownie użyta forma Witam / Witamy dotyczy tylko takich sytuacji, jak powitanie gości przez gospodarzy czy powitanie odbiorców radiowych i telewizyjnych wypowiadane przez prowadzących audycje”. I wszystko jasne.

A co z dzień dobry? Jedni uważają, że jest to forma uniwersalna, a drudzy, że głupio tak napisać, wysyłając e-mail o północy. Tutaj musimy sami zdecydować.

Cały tekst znajdziecie na portalu Polszczyzna.pl

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama