Aktualności polscylektorzy.pl
WIADOMOŚCI

W tym dziale informujemy o wszystkich zmianach w serwisie. Tu znajdziesz najświeższe wieści z rynku, fakty, plotki i donosy. Masz newsa? Organizujesz lub wygrałeś casting? Planujesz ciekawą imprezę? Robisz coś wyjątkowego? Liczymy na Waszą współpracę! Piszcie do nas!

Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów powstało z inicjatywy Janusza Kukuły – dyrektora i głównego reżysera Teatru Polskiego Radia – oraz Wojciecha Ramusa – prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. - To będzie miejsce tętniące życiem - zapowiadał Janusz Kukuła na antenie Polskiego Radia 24.

 

- Prace nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. Inicjatywie od początku sprzyjały władze Baranowa Sandomierskiego. Budynek muzeum przy ulicy Zamkowej łatwo rozpoznać, widnieją na nim murale artysty malarza Rafała Mruszczaka przedstawiające wybitnych aktorów związanych także z radiowym teatrem - Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza, Magdalenę Zawadzką, Grażynę Barszczewską, Piotra Fronczewskiego oraz Krzysztofa Gosztyłę - wyjaśnia podkarpacki serwis Echodnia.eu.

W środku zaczynamy podróż w czasie do lat 60-tych ubiegłego wieku. Na początek wiejska kuchnia.

- To po to, żeby przenieść się do czasów kiedy ludzie po raz pierwszy usłyszeli słuchowisko „W Jezioranach”, które powstało w 1960. Tutaj dźwiękiem opowiadamy tę historię. Można sobie posłuchać pierwszego odcinka słuchowiska - zaprasza Wojciech Ramus.

[...] A tuż za ścianą można przenieść się w tamte lata... na ulicę Dobrą w Warszawie do mieszkania Matysiaków. Zobaczyć jak wyglądało wtedy życie w dużym mieście i usłyszeć dźwięki z radia lampowego - relacjonuje portal TVP3 Rzeszów.


źródło: YouTube.com - Polskie Radio

 

- Z kolei wystawa "Hulewicz-Kukuła" poświęcona została niemal stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. To znaczona pamiątkami podróż od czasów pierwszego dyrektora Teatru Wyobraźni Witolda Hulewicza, poprzez złote lata Teatru Polskiego Radia, aż do czasów współczesnych - pod dyrekcją Janusza Kukuły.

Uruchomiona została również ekspozycja "Sonus ex Machina" - jedyna w Polsce interaktywna prezentacja barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu itp. - czytamy na portalu PolskieRadio.pl.

Możliwość udziału w warsztatach i nagrywania słuchowisk oferują "studia nagrań znajdujące się w muzeum, które prezentują zasady udźwiękowiania słuchowisk, filmów i gier komputerowych oraz warunki pracy reżysera, aktora i realizatora dźwięku" - informuje Wikipedia.

Piotr Fronczewski wspominał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Teatr Polskiego Radia był zawsze teatrem szczególnym, bo występowali tam aktorzy wybitni. "Panowały w nim zawsze niezwykła atmosfera i aura. To wszystko tworzyły wielkie indywidualności, wspaniali artyści".

Tak, jak mówimy, że „oczy są zwierciadłem duszy”, tak „głos jest zwierciadłem umysłu”.

[...] Artyści nie tylko mówią do nas, ale w jakimś metaforycznym sensie mówią za nas. I dlatego tak nas fascynują: bo są to niezwykłe osobowości i słuchanie ich jest nie tylko nauką, przyjemnością, ale również podróżą w czasie i przestrzeni w głąb samego siebie – podsumował Janusz Kukuła w radiowej Trójce.

 

Oprac. PolscyLektorzy

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama