Gwiazdy audiobooków
Redakcja poświęconego książkom portalu Woblink.com pokusiła się o stworzenie zestawienia "Najlepsi lektorzy audiobooków w Polsce". Część tego nieformalnego rankingu opatrzyliśmy linkami do naszego działu "Sylwetki lektorów".
Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!
Redakcja poświęconego książkom portalu Woblink.com pokusiła się o stworzenie zestawienia "Najlepsi lektorzy audiobooków w Polsce". Część tego nieformalnego rankingu opatrzyliśmy linkami do naszego działu "Sylwetki lektorów".
Tytuł: Najlepsi lektorzy audiobooków
Autor: Redakcja Woblinka
Źródło: https://woblink.com/blog/najlepsi-lektorzy-audiobookow/
Data publikacji: 26.04.2023
Rynek audiobookowy w naszym kraju radzi sobie bardzo dobrze. Słuchanie książek staje się coraz częściej wybieraną formą obcowania z literaturą, zwłaszcza przy braku czasu na tradycyjną lekturę. Nie dziwi więc, że z dnia na dzień przybywa ciekawych tytułów właśnie w formie audiobooka. Wydawcy zaczynają decydować się na równoczesne wydanie książki papierowej i czytanej. Dzięki temu na brak zajęcia nie mogą narzekać aktorzy pracujący przy ich powstawaniu. Czytają lektorzy, aktorzy teatralni, filmowi, a nawet celebryci. Zdarza się także, że pisarze decydują się na przeczytanie własnej książki. Oczywiście każdy z nich narzuca sposobem modulacji głosu pewną interpretację, stąd część słuchaczy audiobooków przy wyborze kolejnego tytułu w pierwszej kolejności bierze pod uwagę nazwisko czytającego. W poniższym tekście przybliżamy nazwiska tych, którzy spokojnie mogą być określani jako najlepsi lektorzy audiobooków. /.../
Krzysztof Gosztyła
Niepodważalnie najgorętszym nazwiskiem polskiego świata audiobooków jest Krzysztof Gosztyła. Aktorstwem zajmował się już jako dziecko. Pierwszy film, w jakim zagrał to „Do przerwy 0:1″. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej i Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Od 1969 roku występuje w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Występował także w serialu TVP „Blondynka”. Pracuje przy słuchowiskach radiowych, jest aktorem dubbingowym, a przede wszystkim lektorem audiobooków. Na swoim koncie ma nagrania książek wielu bestsellerowych pisarzy, m.in. Jacka Dukaja, Nicholasa Sparksa, Harlana Cobena, Jo Nesbø, Franka Herberta, Marka Krajewskiego oraz Remigiusza Mroza. Czytał m. in. powieści należące do bestsellerowej serii z Joanną Chyłką, cykl Millennium, „Imię róży”, „Diunę” czy „Metro 2033”. Oprócz książek czytanych solo, angażuje się w nagrywanie superprodukcji.
Kolejnym świetnym lektorem jest znany z występów na deskach teatrów Mariusz Bonaszewski. Widzowie mogli go zobaczyć m.in. w spektaklach Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Teatru Narodowego oraz Teatru Dramatycznego w Warszawie, a także w licznych produkcjach Teatru Telewizji. Zadebiutował w 1986 roku w „Maskaradzie” Janusza Kijowskiego. Grał w takich filmach jak „Światło odbite”, „Zakład” czy „Gnoje”. W wywiadzie dla Audioteki mówił, że jego rola w czasie czytania sprowadza się do bycia częścią opisu akcji. Lektor ma być niewidoczny, a jednocześnie ma pomagać lepiej zrozumieć świat przedstawiony oraz poczuć jego atmosferę. Jest pasjonatem skandynawskich kryminałów i tak jak Krzysztof Gosztyła czytał książki Jo Nesbø. Oprócz tego jest lektorem chociażby „Żmijowiska” Wojciecha Chmielarza, „Mortalisty” Maxa Czornyja czy „Władzy absolutnej” Remigiusza Mroza.
Krzysztof Banaszyk to prawdziwy tytan dubbingu – aktor użyczył swojego głosu w przeszło 200 produkcjach nie będących audiobookami! Pracował przy grach komputerowych, filmach, serialach, a także kreskówkach. W ostatnich latach największą popularność przyniosła mu rola białowłosego Wiedźmina, Geralta z Rivii w superprodukcjach nagranych przez Fonopolis. Jego dorobek audiobookowy nie jest tak bogaty jak Krzysztofa Gosztyły czy Mariusza Bonaszewskiego, jednak znalazło się w nim wiele wartych uwagi tytułów, w tym wszystkie tomy sagi „Pieśni Lodu i Ognia” G.R.R. Martina, a dla młodszych słuchaczy „Osobliwy dom pani Peregrine” Ransoma Riggsa.
Kolejny na liście jest Filip Kosior. To najmłodszy lektor naszego zestawienia, który ma na koncie ponad 200 audiobooków! Urodzony w 1992 roku Kosior zdążył już wyrobić sobie własną markę. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych lektorów audiobooków w naszym kraju. Czytał takie bestsellery jak „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa, „Lód” Jacka Dukaja czy „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko. Jeśli chodzi o nowsze tytuły to usłyszymy go m.in. w „Apartamencie” Izabeli Janiszewskiej. Jak przyznaje, sam również korzysta z tej formy obcowania z książką.
Innym topowym lektorem audiobooków jest Piotr Fronczewski – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, satyryk, piosenkach, pedagog oraz reżyser teatralny. W swoim dorobku ma ponad 100 ról filmowych. Wcielił się chociażby w kultową postać pana Kleksa. W latach 90-tych występował w familijnych serialach „Rodzina zastępcza” oraz „Tata, a Marcin powiedział…”, za co został uhonorowany „Orderem Uśmiechu”. Użyczał głosu bohaterom gier komputerowych, a także filmów animowanych.
Piotr Fronczewski jest uznawany za jednego z najwszechstronniejszych i najwybitniejszych aktorów w historii polskiej kinematografii. Jest laureatem ponad 20 nagród filmowych, a w rankingu czytelników „Polityki” zajął 15. miejsce na liście najwybitniejszych polskich aktorów.
Nikogo nie powinno więc dziwić, że jest także popularnym i chętnie wybieranym przez słuchaczy lektorów audiobooków. Czytał m.in. kultową serię o przygodach młodego czarodzieja, Harry’ego Pottera, Trylogię mgły Carlosa Ruiza Zafóna i niektóre z uwielbianych przez najmłodszych książki o przygodach Pana Kuleczki. Fronczewski jest również narratorem znakomitej adaptacji arcydzieła literatury antywojennej pt. „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška.
Kolejnym aktorskim głosem na naszej liście jest Danuta Stenka. To polska aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa oraz radiowa. Zadebiutowała w 1984 roku na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie, a następnie grała w Teatrze Narodowym w Poznaniu i warszawskich teatrach. Od 1988 rok zaczęła występować w Teatrze Telewizji. Widzowie znają ją przede wszystkich z takich filmów jak„Cudze szczęście”, „Nigdy w życiu!”, „Katyń”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „Nad życie” czy „Hejter”. Jest laureatką wielu nagród filmowych, m.in. kilku Złotych Kaczek, dwóch Orłów i Złotego Mikrofonu.
Fani audiobooków usłyszą Danutę Stenkę w szeregu wspaniałych produkcji na czele z książkami Olgi Tokarczuk: „Księgi Jakubowe”, „Opowiadania bizarne”, „Podróż ludzi księgi”, „Bieguni”. Popularna aktorka czytała klasyczne kryminały Agaty Christie („A.B.C.”, „I nie było już nikogo”, „Zagadka Błękitnego Ekspresu”, „Morderstwo w zaułku”, „Morderstwo w Orient Expressie”), powieść Roberta Małeckiego „Wstyd”, bestsellerowego „Słowika” Hannah Kristin czy niezwykle dowcipnej sensacyjno-humorystycznej książki Joanny Chmielewskiej pt. „Lesio”. /.../
Rozwinięcie zestawienia znajdziecie w artykule na Woblink.com, a w nim m.in. Jacka Rozenka, Krystynę Czubównę, Annę Dereszowską, Janusza Zadurę, czy Rocha Siemianowskiego.
Wydaje się, że kryteria wyboru nie były oparte na konkretnym badaniu. Ciekawe, kogo dodalibyście do grona najlepszych?
Brak komentarzy