Przypomnijmy, że pomysłodawcą i organizatorem projektu jest poznańska Fundacja Słowo i Kropka. Inicjatywa ma charakter non profit. Pomysł polega na tym, że zainteresowani dostają po jednym rozdziale książki, który nagrywają i wysyłają do Fundacji. W ten sposób audiobook powstaje szybko, a indywidualny nakład pracy nie jest zbytnim obciążeniem.
Za to satysfakcja jest gwarantowana, bo "dzięki naszym nagraniom młodzież będzie poznawała pełne wersje dzieł z kanonu lektur, a nie z obowiązku zaspokajała swoją wiedzę za pomocą streszczeń" - wyjaśniają organizatorzy. Wszystkie nagrania są udostępniane za darmo - trafiają na kanał Nasze Czytanie na YouTube, który cieszy się właśnie uzyskaniem 2 milionów odsłon!
74 rozdziały, prawie 2 miesiące, 29 osób i... jest! Zespół ochotników zakończył realizację "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.
"Lektura nie należy do lekkich i łatwych - myślę, że zarówno dla odbiorców jak i samych lektorów i lektorek. Wierzę jednak, że robimy wspólnie dobrą robotę. Słuchają nas nie tylko młodzi ludzie, którzy przerabiają te lektury w szkole, ale też dorośli, którzy z różnych powodów nie mogą czytać. Warto sobie pomagać, warto dzielić się swoim talentem" - powiedział nam wiceprezes Fundacji Paweł Wódczyński.
Przed podaniem pełnej listy wykonawców "Quo vadis" warto odnotować jako szczególną ciekawostkę, że prestiż audiobooka podniósł udział samego Prezesa Stowarzyszenia Lektorów Rzeczypospolitej Polskiej - Pawła Bukrewicza.
"Quo vadis" przeczytali (w kolejności alfabetycznej):
Bukrewicz Paweł
Butrym Anna
Czarnocki Hubert
Dragon Nicoletta
German Janusz
Jędraś Mateusz
Karczmarczyk Błażej
Klinke Łukasz
Knopek Konopka Łukasz
Kobiela Dawid
Koryl Damian
Kośmider Grzegorz
Kot Paweł
Kożuch Monika
Krupa Paulina
Łukomski Jarosław
Mazurek Aneta
Nowiczewska Sylwia
Paliga Anna
Rogoza-Biel Mirella
Ryźlak Anna
Szewczyk Izabela
Szewczyk Katarzyna
Warwas Damian
Wojtaszak Leszek
Wolińska Diana
Woźniak Arkadiusz
Zawadzka- Wieteska Urszula
Zieliński Paweł
Cieszymy się bardzo widząc na liście wielu wykonawców, którzy swego czasu debiutowali w naszym dziale "Próba mikrofonu".
Arkadiusz Woźniak realizuje już sporo zleceń komercyjnych. "Są takie chwile, kiedy sam siebie zaskakuję. Kiedyś potrzebowałem przewozu paczki za granicę, dzwonię - słyszę siebie. Okazało się, że dawno temu nagrałem danemu usługodawcy centralkę telefoniczną" - opowiada.
Anna Paliga na pytanie "Co sprawia Ci największą przyjemność w nagrywaniu audiobooków?" odpowiada: "Może to banalne, ale za to - prawdziwe. Ogromną radość i przyjemność sprawia mi dobra literatura. Nie zawsze dostaje się coś, co samemu by się chciało przeczytać. Ale kiedy to się przytrafia, to praca przestaje być pracą, a zaczyna - czystą frajdą. Dusza raduje się i ciało."
Wśród profesjonalistów z długim stażem znalazła się m.in. Sylwia Nowiczewska. Co najbardziej lubi w tej robocie? "Kocham pracę w studio! Uwielbiam wyczarowywać światy, ubarwiać, dopowiadać, pozostawiać niedomówione..
Czytając, czuję się czasem jak przewodnik, czasem jak zabłąkany uczestnik, przeżywam i dystansuję się (choć to rzadziej). Czytam audiobooki, wykłady mnichów buddyjskich, reklamy telewizyjne i radiowe, gry, prezentacje - wszystko oprócz spotów politycznych. Wciąż bawię się tym co robię i sprawia mi to ogromną radość, pomimo 25-letniego doświadczenia! Kocham to, co robię."
Wiemy z "przecieków", że na horyzoncie jest kolejny projekt! Fundacja Słowo i Kropka kompletuje ekipę do "Księcia i żebraka" M. Twaina. Jeśli chcecie wziąć udział w nagraniu, koniecznie napiszcie do Fundacji: kontakt@fundacjakropka.pl
Aby pomóc Fundacji kontynuować projekt Nasze Czytanie - Lektury Szkolne zapraszamy na stronę Patronite. To portal, który pozwala poprzez systematyczną subskrypcję finansowo wspierać wyjątkowe działania twórców i autorów. Każdy może dostosować próg wsparcia do swoich możliwości finansowych. "Nawet najmniejsze wpłaty są bardzo cenne!" - apelują organizatorzy.
(źródło: Nasze Czytanie - materiały dla mediów, Nasze Czytanie - YouTube.com, zdjęcia z prywatnych archiwów, materiały własne)
Oprac. PolscyLektorzy.pl
Brak komentarzy